3 Kasım 2010 Çarşamba

28.09.2010 Salı Edirne-Craiova (Romanya)3.Gün
Sabah 4'te uyandık, 4:30 'da arabanın ve motorların başındaydık.Deniz ve İsmail motorla ben ve İsmail'in babası Ahmet abi minibüsle.
Ahmet abi eski tır şöforü.Buralardan en az 100 kere geçmiş ve bize tavsiyesi '' Bulgar'da durmak yok! '' O yüzden bizi bu kadar erken kaldırdı.Zaten derdimiz biran önce Debrecen'e(Macaristan) yani yarışmanın yapılacağı yere varmak.
Saat 6:15 olduğunda kapılardaki işlemlerimizi bitirmiş ve Bulgaristan'a girmiştik.Buranın benzini daha ucuz olduğunu bildiğimiz için Türk tarafında benzin almamıştık.Bulduğumuz ilk benzincide durduk.Pompada kendi işini kendin hallediyorsun,sonra paranı ödemek için içeriye giriyorsun.Deniz'le İsmail benzin pompasına elini attığında pompadan garip sesler gelip ardından dumanlar çıkmaya başladı.İçerdeki kadına seslendik,dışarı çıkıp bi göz atması gerektiğini söyledik.O ise bizi yanlış anlayıp bize pompanın nasıl çalıştığını anlatmaya çalışıyordu.Dumanlar arttı.Bulgar göçmeni Ahmet abi minibüsten inip kadını dışarı çağırdı.Kadın dumanı görüp panikle telefona sarıldı.Biz de ordan koşar adım uzaklaştık.Deniz'le İsmail benzinliği bozdu.Dönüşte benzin istasyonu yerinde duruyor mu diye bakıcaz.
Sofya'nın içine girmeden çevreyolunu takip edip Bulgaristan'ın kuzeyine Tuna Nehri'ne doğru yol aldık.Deniz'le İsmail sürekli durmak istiyor.Bizim eski kurtta ''Gene niye durdular? '' diye homurdanıyor.
Oriahova'dan sala binip Tuna Nehri üzerinden Romanya'ya geçtik.Daha önce hiç bu kadar geniş bi nehir görmemiştim...Güzel Tuna...
Romanya'da bir sürü at arabası görmeye başladık.Ve yollar da hiç iyi değil.Hemen hemen her yerde tadilat var.Bizimkiler devamlı çukurlara düşmemeye çalışıyorlar.Ahmet abiyse eski alışkanlığından olsa gerek devamlı gitmek gitmek ve gitmek istiyor.Saat 19:00 gibi Deniz Craiova'da bi otelin önünde durdu ve ''Ben daha ileri gitmiyorum.'' dedi.Yaklaşık 15 saattir yoldayız.Ee haklılar...İkisi de bitmişti.
Otel Craiova'da odalarımıza yerleştik.Akşam yemeği için dışarı çıktık.Bir taksiye atlayıp şehir merkezine gittik.Yerel giysilerle insanlar şarkılar söyleyip dans ediyorlardı.Biz de aralarına katıldık.
O kadar uzun güne rağmen 2 kere sınır geçişi ve Tuna Nehri geçişi yüzünden topu topu 562km yol yapmışız.
Day 3
We woke up 4 am and departure was 4.30 am.Nice :( The minivan's driver was our pilot's dad who used to be a truck driver.So he passed more than 100 times from these roads.His offer was not to stay in Bulgaria....That's why we woke up early and we wanted to arrive a.s.a.p to Debrecen.
At 6:15 we finished both side custom affairs.Good...
Gasoline is cheaper in Bulgaria than to Turkey.So we did't buy in Turkey.After we passed the border,we stopped at the first petrol station.When we tried to take the pump out,smoke was coming out.Deniz and İsmail tried to tell the lady who was responsible of that place.She tried to explain how to use then she saw the smoke.She was in panic.And we were running away.
We didn't entered to the center of Sofia,followed the highway,along th Dabune River.We got in the ferry from Bulgaria to Romania.
Deniz and İsmail wanted to make a break because of the roads were so bad.But İsmail's dad just want to drive drive and drive.Finally Deniz stopped in front of one of the hotel in Craiova and said '' I'm not driving anymore''.They were almost dead.15 hours on the way.
Check in and chill out nice.We got in the taxi to eat in centrum.In the middle of square there were folk dancers.Me and İsmail joined them as well.
We did 562km today in 15 hours.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder